PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=584251}

Żelazna Dama

The Iron Lady
6,8 82 386
ocen
6,8 10 1 82386
5,0 23
oceny krytyków
Żelazna Dama
powrót do forum filmu Żelazna Dama

Tak rzadko zdarza się jednolitość poglądów na Filmwebie!
Dołączę się do krytyków i powiem, że film wygląda tak, jakby zrobiły go osoby, które bardzo nie lubiły Thatcher. Odarto ją z godności pokazując tak intymną stronę życia każdego człowieka jaką jest starcze zniedołężnienie. Na dodatek realizatorzy pokusili się o wiwisekcję jej mózgu, co już zupełnie nie jest fair w stosunku do tak kontrowersyjnej, ale wybitnej postaci w światowej polityce; do tego niedawno jeszcze żyjącej.
Zabieg był taki: zrobić film o staruszce krążącej po domu i gadającej z duchami i dorzucić parę nieprzekonujących scen mających pokazać, że coś, gdzieś jednak zrobiła. Ale jakim cudem zrobiła? - nieważne. Potem tak to zmontować i zrobić taką obrazkową, czasoprzestrzenną sieczkę żeby nawet fani vifdeoclipów byli zadowoleni.
Film w niesmaczny sposób eksploatuje starość wybitnego polityka. Niemiłosiernie przedłużając sceny, które można zatytułować "niewesołe jest życie staruszka". Szkoda.
Przykro też, że w tym wszystkim bierze udział Meryl Streep, bo jej wielkość nie wpisuje się w jakość filmu. "Nie ma wybitnych aktorów w słabym filmie" - jak napisał kiedyś J. Stuhr (cytuję z pamięci). Zmarnowany temat.

ocenił(a) film na 8
arnie_filmaniak

Nie pomyślałam o tym co piszesz kiedy oglądałam ten film. Podobał mi się a Meryl Streep wykreowała postać z krwi i kości. Mocną i stanowczą ale przegrywającą ze strarością. Czy to odarcie z godności? Kazdy z nas kiedyś może być w takim stanie.

ocenił(a) film na 7
unazuki

Odarto, ponieważ nie tak wyglądały jej ostatnie lata. Owszem demencja często sprawiała jej problemy, również jej bliskim, ale nie wyglądało to tak makabrycznie jak na filmie. Pokazano tu wyizolowaną staruszkę z alzheimerem i silnymi halucynacjami żyjącą wspomnieniami. Otóż wyglądało to inaczej. często się zapominała ale nie rozmawiała ze zmarłymi, nie była odizolowana gdyż bardzo często odwiedzali ją przyjaciele. Cały czas bacznie obserwowała co się dzieje na świecie i mimo podeszłego wieku nadal spotykała się z wieloma ludźmi. Zresztą w filmie jest wiele sytuacji pokazanych inaczej niż było w rzeczywistości lub takie które nigdy nie miały miejsca. Nie bez powodu rodzina zbojkotowała ten film a byli współpracownicy nie kryli zniesmaczenia.

ocenił(a) film na 8
nata1909

Wygląda na to że muszę bardziej zainteresować się tym tematem.

ocenił(a) film na 7
unazuki

Powiem szczerze, że dawniej moja opinia o pani Thatcher nie była zbyt pochlebna.Dopiero po przeczytaniu wielu biografii, pamiętników samej Thatcher, wywiadach oraz wspomnień ludzi którzy ją znali (od najbliższych przyjaciół po ludzi którzy zetknęli się z nią raz) stała się dla mnie absolutnie fascynującą i jak najbardziej pozytywną postacią. Szkoda, że w filmie skupiono się jedynie na chorobie bo osiągnięcia tej kobiety były imponujące a zostały kompletnie pominięte na rzecz demencji. Zdecydowanie lepiej obejrzeć o niej dokument bo tam można się dowiedzieć więcej ciekawych rzeczy. Pozdrawiam :)

arnie_filmaniak

Nie lubili Thatcher ? Większa część Brytyjczyków ją nienawidzi, nawet teraz.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Al_Bundy

Hah ;) Masz rację.

Niestety wielu nawet pobyt na Syberii nie jest w stanie uwolnić z fascynacji socjalistyczną doktryną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones